Czteroboran litu. Właściwości i zastosowanie
Czteroboran litu, znany również pod nazwą tetraboranu litu, to nieorganiczny związek chemiczny, który często wykorzystywany jest do produkcji szkła, ceramiki, a także różnego rodzaju analiz wykonywanych w laboratoriach chemicznych. Wykazuje on działanie drażniące na skórę i oczy, dlatego stosując go, należy zachować szczególną ostrożność. Jakie właściwości i zastosowanie ma ten związek? Podpowiadamy.
Czym jest czteroboran litu?
Czteroboran litu to związek chemiczny o wzorze sumarycznym Li2B4O7 i masie cząsteczkowej 169,1 g/mol. Jest to stały, biały, krystaliczny, bezwonny proszek o gęstości 2,35 g/cm3. Jego wartość pH wynosi około 9 w wodnej zawiesinie, a temperatura topnienia powyżej 500°C. Z kolei gęstość nasypowa to 330 kg/m3.
Właściwości czteroboranu litu
Czteroboran litu to substancja, która charakteryzuje się ostrą toksycznością pokarmową. Została zbadana dawka śmiertelna po jej spożyciu LD50 na gatunku szczura wędrownego, która wynosi 50 mg/kg. Z kolei w przypadku naniesienia jej na skórę — powyżej 2000 mg/kg.
Dodatkowo działa drażniąco na oczy i może powodować ich poważne uszkodzenie. Na karcie charakterystyki tego produktu można znaleźć informacje również o jego szkodliwym działaniu na rozrodczość. Podejrzewa się, że w przypadku połknięcia przez kobietę w ciąży, może uszkodzić płód.
Czteroboran litu nie klasyfikuje się jako materiał wybuchowy i nie ma właściwości utleniających w normalnych warunkach. Nie jest też reaktywny, a w trakcie magazynowania stabilny. Jednak z silnymi utleniaczami i silnymi kwasami wywołuje gwałtowne reakcje.
Zastosowanie czteroboranu litu
Czteroboran litu oferowany przez firmę METIMEX wykorzystywany jest głównie w laboratoriach analitycznych. Często stosowany jest jako:
topnik w analizie WD XRF, czyli fluorescencji rentgenowskiej z dyspersją energii,
bufor LB do elektroforezy żelowej DNA i RNA,
surowiec dla przemysłu szklarskiego i ceramicznego.
Zasady postępowania z czteroboranem litu
Ze względu na to, że czteroboran litu działa drażniąco na oczy, podczas wszelkich czynności w których wykorzystuje się ten związek, należy stosować ochronę narządu wzroku. W przypadku, kiedy substancja ta dostanie się do oczu, należy wyjąć soczewki kontaktowe, o ile można je usunąć. Następnie przemywać gałki oczne przez 10-15 minut przy otwartej powiece pod bieżącą wodą i jak najszybciej udać się do okulisty. Podczas pracy z tetraboranem litu należy stosować również rękawice ochronne, a w razie kontaktu ze skórą spłukać związek pod bieżącym strumieniem wody.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana