Czy każdy odpad papierowy można poddać recyklingowi?
Skupy makulatury w Warszawie przyjmują różnego rodzaju odpady papierowe, jednak nie wszystkie z nich mogą zostać poddane recyclingowi. Śmieci wrzucane do niebieskiego pojemnika muszą być przede wszystkim suche i czyste, aby mogły zostać ponownie użyte. Recycling to proces wieloetapowy, który by przebiegać sprawnie i skutecznie, musi rozpoczynać się już w firmach i gospodarstwach domowych. Jak dzielić odpady na te, które nadają się do odzysku oraz na te niemające potencjalnej wartości?
Jak przygotować odpady papierowe do wyrzucenia?
Papier, który jest wrzucany do pojemnika na makulaturę, musi być suchy i czysty. Należy usunąć z niego elementy z tworzyw sztucznych, np. w przypadku kartonów trzeba pozbyć się folii. Makulatura, która może zostać ponownie wykorzystana to m.in. papier, gazety, czasopisma, zeszyty i książki oraz katalogi i ulotki. Do skupu makulatury w Warszawie można oddawać również kartony, tekturę falistą, opakowania z papieru, również te po spożywczych produktach sypkich.
Przeczytaj również: Jak rozpoznać kontener na odpady po kolorze?
Jakich odpadów papierowych nie można wyrzucać do pojemnika na makulaturę?
Należy pamiętać, że śmieci zabrudzone powinny trafić do pojemnika na odpady zmieszane. Są to m.in. zużyte chusteczki higieniczne, ręczniki papierowe i pieluchy, materiały zatłuszczone i mocno zabrudzone, np. jednorazowe naczynia, opakowanie po maśle, czy karton po pizzy, a także kartony po napojach, tapety oraz papier powleczony folią lub pokryty klejem. Recyclingowi nie podlegają również: paragony, papier termiczny, kartki papieru z rysunkami wykonanymi kredkami świecowymi, dlatego należy umieszczać je w pojemniku na odpady zmieszane. Niestety, ale większość ręczników papierowych i papieru toaletowego, nawet jeżeli nie zostały ubrudzone, nie nadają się do recyclingu. Zazwyczaj produkowane są z krótkich włókien celulozowych, które nie mogą być ponownie użyte.
Przeczytaj również: Co można oddać do skupu makulatury?
Co powstaje z papieru z recyclingu?
Dzięki recyclingowi makulatury, można odzyskać surowiec nawet kilkukrotnie. Papier pochodzący z procesu recyclingu może być używane do produkcji kilku tysięcy różnych produktów. Są to przede wszystkim banknoty, filtry do kawy, opakowania na jajka, klosze na lampy, bandaże, maseczki ochronne i fartuchy szpitalne, a także papierowe torby i czasopisma. Recycling makulatury pozwala na oszczędzenie wody, a także na redukcję emisji gazów cieplarnianych. Ogranicza też zużycie energii, ponieważ do przetworzenia tony makulatury potrzeba aż o 60% energii mniej, niż w przypadku produkcji nowego wyrobu. Na zbędnym papierze przedsiębiorstwa mogą zarobić, np. przekazując je firmie Strefa Surowców Wtórnych z Mińska Mazowieckiego.
Przeczytaj również: Jak prawidłowo segregować makulaturę? Poradnik dla gospodarstw domowych
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana