Czym jest opłata recyklingowa i kogo obowiązuje?

Na przestrzeni lat podejmowano różne inicjatywy na drodze do objęcia szerzej zakrojoną ochroną środowiska naturalnego. Jednym z takich przedsięwzięć stała się wprowadzona przed kilku laty opłata recyklingowa. Przesłanką do jej wdrożenia było dążenie do zachęcenia klientów różnego rodzaju sklepów i marketów do rezygnacji z tzw. toreb jednorazowych na rzecz produktów wieloletniego użytku. Dowiedz się więcej na temat wspomnianej daniny.
Kto musi wnosić opłatę recyklingową?
Zgodnie z obowiązującym prawem opłatę recyklingową pobiera się od toreb i opakowań wykonanych z tworzywa sztucznego. Popularne reklamówki foliowe mogą kosztować maksymalnie około 1 zł, zwykle jednak ich cena oscyluje na poziomie kilkudziesięciu groszy za sztukę. Leciutkie torebki o grubości nieprzekraczającej 15 mikrometrów w większości przypadków oferowane są klientom bezpłatnie, zwłaszcza jeśli stanowią one jedyne możliwe opakowanie żywności sprzedawanej luzem (dotyczy to w szczególności warzyw i owoców, a także mięsa). Jeśli konsument nabywa inny towar znajdujący się w takim opakowaniu (np. gwoździe lub śrubki), w takiej sytuacji zmuszony jest wnieść stosowną opłatę za jej zakup zgodnie z odgórnie przyjętymi stawkami.
Przeczytaj również: Jakie są wymagania techniczne dla zbiorników przeznaczonych do AdBlue?
Powodem wprowadzenia opłaty recyklingowej były przede wszystkim problemy, jakie sprawia utylizacja toreb z tworzywa sztucznego. Szacuje się bowiem, że czas potrzebny na całkowite rozłożenie się takiego opakowania może wynosić nawet kilka milionów lat. Co istotne, opłaty recyklingowe pobierane są od toreb foliowych o grubości powyżej 50 mikrometrów wydawanych klientom nie tylko w sklepach detalicznych, ale także hurtowych.
Sposoby rozliczania opłat recyklingowych
Zgodnie z aktualnie obowiązującym Rozporządzeniem Ministra Środowiska każdy przedsiębiorca prowadzący sprzedaż w sklepach i hurtowniach zobowiązany jest do pobierania co najmniej 20 groszy od każdego przekazanego konsumentowi opakowania. Całościowa kwota zobowiązania pobrana z tego tytułu musi trafić do budżetu państwa w terminie do 15 dnia miesiąca następującego bezpośrednio po zakończonym kwartale. Wpłaty w określonej wysokości dokonuje się na rachunek bankowy, którego prowadzeniem zajmuje się marszałek danego województwa. Za niedopełnienie wspomnianego obowiązku grożą sankcje finansowe w określonej wysokości.
Przeczytaj również: Jakie są etapy przetwarzania kabli samochodowych w procesie recyklingu?
Za torby foliowe przeznaczone do późniejszej utylizacji przez takie firmy, jak Recykler, przedsiębiorca musi pobierać opłatę od klientów. Jeśli tego nie zrobi, powinien liczyć się z karą finansową w wysokości od 500 do nawet 20 000 zł.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Andrzej Nowicki Skup złomu i surowców wtórnych
Surowce wtórne - skup, sprzedaż woj. kujawsko-pomorskie88-400 Żnin, Składowa 9
-
Złom Biała Sp. z o.o. Skup Złomu i Surowców Wtórnych
Surowce wtórne - skup, sprzedaż woj. podkarpackie35-304 Rzeszów, Ruczajowa 4