Dlaczego gruz jest pożądanym surowcem w drogownictwie i budownictwie?
Gruz – dla jednych odpad budowlany a dla innych cenny surowiec. Gruz jest powszechnie stosowany w drogownictwie i budownictwie, dlatego wiele firm zajmuje się nie tylko wywozem gruzu, ale także recyklingiem — gruzu nie można bowiem wyrzucać do pojemników na inne odpady. Możliwości ponownego zastosowania jest wiele, przyjrzyjmy się zatem, do czego można wykorzystać gruz.
Jak ponownie wykorzystać gruz budowlany?
Gruz powstaje podczas różnych prac remontowych i budowlanych. Jego ponowne zagospodarowanie dla wielu inwestorów stanowi problem, dlatego odbiór i wywóz gruzu zleca się firmom zewnętrznym. W tym celu najpierw wynajmuje się kontener na gruz, do którego trafiają wszystkie odpady budowlane. Kontener jest następnie odbierany a gruz przewożony do punktu docelowego, gdzie poddawany jest recyklingowi.
Po dokładnym oczyszczeniu z różnych zbędnych elementów, czyli resztek drewna, gwoździ czy też folii gruz jest rozdrabniany w maszynach nazywanych kruszarkami i przygotowywany do ponownego użycia. Tego typu usługi na terenie Łodzi i najbliższych okolic świadczy firma SAWO Recykling. Firma dysponuje specjalistycznym sprzętem do recyklingu oraz własną flotą aut.
Rozkruszone tworzywo trafia na place budowy dróg, gdzie wykorzystywane jest jako podbudowa. Gruz stosuje się także do utwardzania terenu, budowy wałów i nasypów kolejowych oraz podczas prac przy niwelacji terenu. W branży budowlanej jest cennym surowcem używanym do produkcji mieszanek betonowych oraz wzmacniania fundamentów. Gruz wykorzystuje się także przy tworzeniu systemów drenażu.
Czym jest czysty gruz?
Pożądanym surowcem wtórnym jest czysty gruz składający się wyłącznie z odpadów pochodzenia naturalnego, czyli na przykład czystej ziemi oraz z fragmentów cegieł, pustaków i betonu. Do takiego gruzu mogą także trafić niewielkie ilości tynku oraz fragmenty ceramiki i porcelany. W przypadku gruzu mieszanego mamy do czynienia z różnymi zanieczyszczeniami w postaci wełny mineralnej, tworzyw sztucznych czy też płyt kartonowo-gipsowych. Z kolei gruz zanieczyszczony zawiera elementy, które mogą być klasyfikowane jako niebezpieczne, na przykład azbest i eternit, a także pewne ilości szkła, gumy, i papy.
Fachowa utylizacja gruzu polega zatem na odzysku surowców wtórnych, czyli na oczyszczeniu odpadów budowlanych z zanieczyszczeń w celu uzyskania czystego gruzu. Jak wspomniano wcześniej, jest to niezwykle pożądany i cenny surowiec o dość szerokim zakresie stosowania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana