Gdzie kupić tanio drewno opałowe i na co zwrócić uwagę?

Drewno jest jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do palenia w piecu centralnego ogrzewania bądź kominku. Gromadzenie opału należy rozpocząć na tyle wcześnie, aby zdążyć nabyć jeszcze przed sezonem grzewczym ilość potrzebną na całą zimę. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie drzewo ma największą wartość opałową oraz gdzie je kupić.
Gdzie kupić drewno opałowe?
Zakupu drewna na opał można dokonać zarówno u osób prywatnych, będących właścicielami lasów, jak i firm, których trzonem działalności jest produkcja i sprzedaż drewna opałowego. Drewno nabyć można także w marketach budowlanych, jednakże nadawać będzie się ono raczej do kominka, aniżeli pieca centralnego ogrzewania.
Pozyskanie taniego drewna na potrzeby detaliczne możliwe jest również po zgłoszeniu się do najbliższego nadleśnictwa. Sprzedaż drewna w nadleśnictwie odbywa się zgodnie z zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych. Takie drewno jest już zazwyczaj przygotowane do wywozu i czeka na odbiór. Opłatę za drewno należy uiścić w formie gotówkowej.
Leśniczy może także udzielić zezwolenia na tzw. samowyrób drewna. Polega on na pozyskiwaniu drewna staraniem nabywcy, co oznacza, że to kupujący samodzielnie wycina drzewo. Miejsce i termin wycinki oraz rodzaj drewna zostaje wyznaczony przez leśniczego. Po wycięciu drzewa leśniczy dokonuje potrzebnych pomiarów i na ich podstawie określa dokładny koszt drewna za metr.
Jak znaleźć polecane firmy z drewnem opałowym w Polsce?
Sprawdź rankingi sprawdzonych firm sprzedających drewno opałowe w największych miastach Polski:
drewno opałowe Warszawa | drewno opałowe Gdańsk | drewno opałowe Łódź
drewno opałowe Poznań | drewno opałowe Wrocław | drewno opałowe Szczecin
drewno opałowe Częstochowa | drewno opałowe Kraków | drewno opałowe Katowice
Jakie drewno na opał wybrać?
Wybierając drewno na opał, należy zwrócić uwagę na jego kaloryczność, czyli parametr mówiący o tym, jaką ilość energii można uzyskać ze spalania jego określonej masy. Im wydajność drewna jest większa, tym mniejsza ilość tego paliwa będzie potrzebna do ogrzania budynku. Wartość opałowa drewna jest nieco inna dla każdego gatunku. Najbardziej wartościowy jest grab – spala się wolno, dając przy tym dużą ilość ciepła. Wysoką kaloryczność mają także dąb, buk i jesion.
Należy zdawać sobie sprawę również z faktu, że drzewo tuż po ścięciu składa się w 50 – 70 procentach z wody. Jak wiadomo, spalanie wilgotnego drewna jest uciążliwe – trzeba liczyć się z dużymi stratami ciepła i dymieniem. Z tego względu drewno na opał powinno być sezonowane, czyli pozostawione do wyschnięcia, zanim zostanie użyte. Wilgotność drewna nie powinna przekraczać 15%.
Ile kosztuje drewno opałowe?
Oczywiste jest, że ceny drewna opałowego ściśle wiążą się z jego kalorycznością. Najwięcej zapłacimy za grab (około 190 złotych za metr przestrzenny), najmniej – za lipę i topolę (około 110 złotych za metr przestrzenny). Czy warto oszczędzać na drewnie opałowym? Zdecydowanie nie, cena nie jest najważniejszym czynnikiem, jaki powinien wpływać na naszą decyzję zakupową – to lepsza jakość produktu pozwoli zaoszczędzić pieniądze.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Leśnictwo Aleksandrowiec. Nadleśnictwo Różanna
Leśnictwo woj. kujawsko-pomorskie86-022 Aleksandrowiec 2
-
"BIO-TRANS" Kamil Płaskociński, Łukasz Nowocień S.C.
Drewno, drzewne artykuły woj. mazowieckie96-323 Bobrowce, Prosta 18