Podział kruszyw ze względu na ich pochodzenie

Spis treści
- Czym są kruszywa?
- Jak dzieli się kruszywa ze względu na ich pochodzenie?
- Skąd wziąć potrzebne kruszywo?
Kruszywa mają szerokie zastosowanie między innymi w budownictwie. Wykorzystuje się je jako wypełnienie lub do utwardzenia dróg. Dzieli się je między innymi ze względu na pochodzenie czy wielkość ziaren. Dodatkowo wyróżnia się je, odnosząc się do ich wytrzymałości. Wiele z nich jest odpornych na ściskanie i ścieranie, podczas gdy inne pełnią funkcje ozdobne i nie należy na nich stawiać niczego ciężkiego.
Czym są kruszywa?
Kruszywo jest to sypki materiał, który jest wykorzystywany przede wszystkim do tworzenia zapraw budowlanych oraz stosuje się go do budowy dróg. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tego materiału, które różnią się od siebie pochodzeniem, kolorystyką, wielkością bryły, a nawet właściwościami czy parametrami technicznymi. Dlatego też przed rozpoczęciem budowy zaleca się zapoznać z poszczególnymi cechami charakterystycznymi kruszywa.
Przeczytaj również: Rodzaje kamieni elewacyjnych
Materiał ten dzieli się między innymi ze względu na jego pochodzenie wielkość ziaren, czyli frakcję. Kruszywa bowiem mogą być bardzo grube lub drobne. Dodatkowo, separując poszczególne fragmenty, można uzyskać tak zwane wypełniacze. Są to odpadki po selekcji, których nie można uznać za kruszywo ze względu na zbyt małe wymiary.
Przeczytaj również: 5 rodzajów kruszyw niezbędnych podczas budowy
Jak dzieli się kruszywa ze względu na ich pochodzenie?
Kruszywa, które dzieli się ze względu na pochodzenie, składają się z dwóch grup. Pierwszą z nich są te naturalne, które zostały pozyskane między innymi w wyniku erozji skał lub ich mechanicznego rozdrobnienia. Możliwe jest ich uszlachetnienie poprzez płukanie oraz przesiewanie. Najczęściej są one wydobywane z dna zbiorników wodnych lub z kopalni piasku oraz żwiru.
Sztuczne kruszywa pozyskuje się z recyklingu poprzez ponowne ich odzyskanie z wcześniej stosowanych materiałów budowlanych. Dlatego też, na przykład po rozbiórce budynku, cegły są przekazywane do rozdrobnienia, aby uzyskać z nich kruszywo. Dodatkowo możliwe jest pozyskanie go poprzez obróbkę termiczną skał pochodzenia naturalnego.
Skąd wziąć potrzebne kruszywo?
Chcąc zaopatrzyć się w kruszywa, warto zwrócić się bezpośrednio do kopalni czy firm zajmujących się odzyskiwaniem materiału z wcześniejszych inwestycji. Takie przedsiębiorstwa zdobywają potrzebny budulec z realizowanych przez siebie prac remontowo-budowlanych. Często zajmują się one także budową dróg czy innych robót ziemnych.
Przykładem takiej firmy może być WiKRUSZ. Pozyskuje ona materiał z wcześniej realizowanych prac, a następnie przerabia go, aby móc go ponownie użyć. Dodatkowo możliwe jest przewiezienie kruszywa w wybrane miejsce.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Rutkowscy s.c. Dorota i Roma Rutkowskie
Budowlane materiały - kamień, kruszywa woj. wielkopolskie64-320 Wielka Wieś, św. Rocha 11
-
Gok Regler Und Armaturen Polska Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Gazownictwo woj. wielkopolskie63-400 Ostrów Wielkopolski, Traugutta 126
-
EM Trade Development Sp. z o. o.
Budowlane materiały - kamień, kruszywa woj. świętokrzyskie25-363 Kielce, Wesoła 51 lok. 606