Produkty z plastiku a środowisko, czyli nie taki diabeł straszny
Praktycznie każdy sprzedawany produkt jest pakowany w plastikowe pojemniki i opakowania, które zaspokajają potrzeby logistyczne i transportowe w przemyśle, handlu czy w usługach. Wyroby z tworzywa sztucznego są tanie w produkcji i wytrzymałe, więc nic dziwnego, że producenci chętnie po niego sięgają. Z plastiku wytwarza się nie tylko butelki na wodę i napoje, ale również krawężniki ogrodowe, ubrania i wiele innych przedmiotów codziennego użytku.
Dlaczego plastik ma negatywny wpływ na środowisko?
Do tej pory ludzkość wytworzyła około 9 miliardów ton plastiku, z czego tylko kilka procent zostało poddane właściwej utylizacji. Same reklamówki mogą się rozkładać nawet 300 lat, a butelki PET około 450 lat. Podczas rozkładu plastiku do atmosfery emitowane są gazy cieplarniane i dwutlenek węgla. Emisja CO2 w znacznym stopniu przyczynia się do globalnych zmian i katastrof naturalnych, np. suszy i związanych z nimi pożarów lasów, powodzi, huraganów i trąb powietrznych.
Co więcej, zużyty plastik trafia w ogromnej ilości do wód na całym świecie. Szacuje się, że ponad 80% odpadów w morzach stanowią tworzywa sztuczne, które są nawet omyłkowo zjadane przez niektóre zwierzęta morskie. Za 30-40 lat może być w oceanach więcej plastiku niż ryb, co trudno sobie wyobrazić. Jak zauważa pracownik firmy Rodło z Bytomia, która specjalizuje się przetwórstwie tworzyw sztucznych:
Rozwój technologiczny sprawił, że na rynku zaczęły pojawiać się wyroby z regranulatu , które nadają drugie życie plastikowym opakowaniom. Recyklingowane produkty z tworzyw sztucznych mogą być wykorzystywane do wytwarzania wyrobów o niższych parametrach użytkowych lub do produktów o takich samych właściwościach.
Regranulat i jego wpływ na środowisko
Wyroby z tworzyw sztucznych kojarzą się przede wszystkim z ogromnymi ilościami plastiku zalegającymi na wysypiskach śmieci, plażach i w lasach na całym świecie. Mają one negatywny wpływ na środowisko, jednak ponowne przetworzenie odpadów plastikowych pozwala skutecznie ograniczać ich ilość oraz szkodliwy wpływ na naszą planetę. W konsekwencji procesów przetwórstwa powstaje regranulat, czyli przetworzone tworzywo sztuczne uzyskane w procesie recyklingu i poddane granulacji. Jest to materiał, który można ponownie wykorzystać do produkcji rozmaitych wyrobów z tworzyw sztucznych. Granulacja tworzyw sztucznych należy do jednego z najbardziej zaawansowanych, a jednocześnie pożytecznych przykładów recyklingu, który nie szkodzi środowisku i wpływa na zmniejszenie ilości odpadów plastikowych w wodach, lasach czy na wysypiskach śmieci.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana